Orkiestra Dęta OSP

Historia Orkiestry Dętej OSP w Stoczku Łukowskim sięga jeszcze okresu przedwojennego. W 1929 roku została utworzona parafialno-strażacka orkiestra dęta. Stanisław Dubiński był jej pierwszym dyrygentem. W 1939 roku po wkroczeniu wojsk hitlerowskich na ziemię łukowską orkiestra została rozwiązana. W 1972 roku orkiestra dęta ponownie została zawiązana, jej największą chlubą byli członkowie przedwojennego zespołu. Do orkiestry wstąpili również uzdolnieni muzycznie członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej oraz młodzież. Po odejściu kapelmistrza Antoniego Pruchniewicza w 1979 roku pieczę nad orkiestrą przejął jeden z jej założycieli Stanisław Stosio.

Orkiestra Dęta OSP w Stoczku Łukowskim przez lata jej istnienia zdobyła wiele nagród. W 1975 roku zespół zajął pierwsze miejsce na Trzecim Ogólnopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych w Koszalinie. 13kwietnia 1980 roku podczas przeglądu orkiestr w Białymstoku zdobyła wyróżnienie kuratora oświaty i prawo uczestnictwa w przeglądzie orkiestr w Siedlcach. W Siedlcach również otrzymała wyróżnienie. We wrześniu 1981 roku na przeglądzie orkiestr Mazowsza, Kurpi i Podlasia w Otwocku zdobyła wyróżnienie. W maju 1991 roku podczas Dwunastego Wojewódzkiego Przeglądu Orkiestr Dętych OSP w Siedlcach najbardziej zasłużonych członków uhonorowano strażackimi odznaczeniami.  W maju 1992 roku na przeglądzie orkiestr w Stoczku Łukowskim wraz z orkiestrą z Pilawy zajęła trzecie miejsce.

W 1999 roku po śmierci kapelmistrza Stanisława Stosio kierownictwo nad orkiestrą przejął Ryszard Wojnarowski.  W 2010 roku po półtorarocznej przerwie orkiestra reaktywowała swą działalność.

W 2012 roku odbyły się uroczyste obchody czterdziestolecia istnienia Orkiestry Dętej OSP w Stoczku Łukowskim.

40 lecie Orkiestry OSP w Stoczku Łukowskim

Partnerzy